Pięć typów dłużników – objaśnienie, że zadłużenie nie zawsze jest efektem roztargnienia?

Mogłoby się wydawać, że przyczyna zadłużenia jest jedna – utrata płynności finansowej.
Nic bardziej mylnego.
Jedni zaciągają zobowiązania licząc „że jakoś to będzie”, inni potrzebują szybko pieniędzy na zakup wymarzonego gadżetu, jeszcze inni chcą pomóc bliskiej osobie. Część osób uważa, że spłata zaciągniętych kredytów to konieczność, inni natomiast wychodzą z założenia, że długi to błahostka i można to odłożyć „na później”.Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Grupy KRUK, na grupie osób które przez ostatnie 5 lat miały do czynienia z firmą windykacyjną, możemy rozróżnić 5 typów dłużników:

 • zapominalscy – powód opóźnienia to zwykłe roztargnienie, niedopatrzenie – np. pominięcie raty, nieopłacony mandat, itp. Po kontakcie ze strony firmy windykacyjnej następuję natychmiastowa spłata zadłużenia. Co więcej, osoby z tej grupy uważają, że zobowiązania należy spłacać, nie negują konieczności regulowania długów, swoje zobowiązania spłacają w pierwszej kolejności. Jak pokazało badanie w większości są to osoby aktywne zawodowo oraz osoby posiadające oszczędności.7f4ad2eb581b06-645-456-0-0-2338-1653
 • zadłużeni dla innych – to grupa dłużników, którzy zaciągając zobowiązanie chcą pomóc bliskiej osobie. Długi dotyczą przeważnie zakupów związanych z rodziną, domem. W ten sposób chcą podratować złą sytuację finansową. Najczęstszą formą zobowiązania jest pożyczka gotówkowa.
  Osoby zakwalifikowane do tej grupy również wyznają zasadę, że długi należy spłacać.

a6b6bd5eae2c65-645-456-0-0-2338-1653

 • beztroscy – około 20% spośród badanych osób, które miały styczność z firmą windykacyjną, możemy zaliczyć do grupy „beztroskich”. Są to osoby, które nie potrafią kontrolować swoich wydatków, które wychodzą z założenia „że jakoś to będzie”. Są to osoby, które dobrze zarabiają, ale nie umieją oszczędzać. Pieniądze wydają na bieżąco, nie biorąc pod uwagę faktu, że dobra passa w życiu może przeminąć. Uważają, iż długi można spłacać wedle życzenia, większą rolę przywiązują do opłacenia bieżących opłat aniżeli zobowiązań zaciągniętych na inne cele.

576f001ceb2764-645-456-0-0-2338-1653

 • zagubieni – to osoby, które są w najgorszej sytuacji finansowej, najczęściej to osoby starsze (emeryci) oraz osoby słabiej wykształcone. Brak spłaty tłumaczą złą sytuacją gospodarczą, jeżeli nie zostaną zmuszeni do zapłaty, nie regulują swoich zobowiązań.

2f4903ebefb0de-645-456-0-0-2338-1653

 • unikający – to najmniejsza grupa spośród przebadanych, natomiast to grupa ludzi, który nic nie robią sobie z konsekwencji zalegania. Nie wzruszają ich kontakty ze strony firm windykacyjnych.
  Wśród tych osób największą część stanowią osoby bezdzietne, single, zaciągają zobowiązania aby zaspokoić bieżące potrzeby, opłacić kosztowne rozrywki.

e5544ea24d93ed-645-456-0-0-2338-1653

Jak pokazuje badanie, moralność ludzi oraz branie odpowiedzialności za swoje działania również przekłada się na regulowanie zobowiązań.

Zapisz

 • Niestety, raz, że typów dłużnika jest dużo, a dwa, że samych dłużników jest wiele. Dlatego też, jeżeli ktoś popadł w długi i nie wie, jak je pokonać, może wnioskować o upadłość konsumencką, dzięki której można rozpocząć wszystko od nowa.

 • W dzisiejszych czasach istnieje wiele osób, które wpadają w spiralę zadłużenia i nie mogą się z niej wydostać. Dlatego tez, jeżeli ktoś chce się oddłużyć, może wnioskować o upadłość konsumencką, dzięki której możemy rozpocząć wszystko od nowa.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *