Czy firma windykacyjna może być „przyjazna” dłużnikowi?

Dzisiaj nieco krótszy wpis, ale post z kategorii „miłe”-jeśli można mówić o miłych gestach w branży windykacyjnej.
Kilka miesięcy temu pojechałam do  dłużniczki podpisać ugodę.
Pani w średnim wieku, długi niewielkie, bo ok. 10 tysięcy złotych.
Dłużniczka prowadziła sklep spożywczy, przypadek losowy sprawił, że jej płynność finansowa została zachwiana.
Najpierw zadłużyła się u jednego dostawcy, później drugiego, trzeciego i czwartego.
Kwoty od 1500 do 3000 zł.
Dłużniczka wstydziła się swojej sytuacji, więc jak to bywa w 99% przypadków, zaczęła unikać kontaktu z wierzycielami.
Zmieniła numer telefonu, przeprowadziła się.
Dwóch wierzycieli straciło cierpliwość, oddali sprawy do sądu, w następnej kolejności do komornika.
Szczęście w nieszczęściu, że długami zajęli się komornicy z kategorii „leniwych”.
Nie znaleźli majątku więc wydali decyzję o bezskutecznej egzekucji.
Klient, który zlecił naszej firmie windykację Pani X, postawił sprawę jasno-dłużniczka zapadła się pod ziemię.
Kilka telefonów, wyjazd terenowy i udało się namierzyć dłużniczkę. Zadzwoniłam do Pani, umówiłyśmy się na spotkanie aby zawrzeć ugodę.
Postawiłam Pani sprawę jasno-wiem o innych zadłużeniach, wiem o wyrokach komorniczych i jeśli chce mnie okłamywać i podpisać ugodę aby mnie zbyć-nie mamy o czym rozmawiać.
I wtedy Pani X przyznała się, z czego wynika jej sytuacja, że zależy jej na wyjściu z długów tylko zupełnie nie wiedziała jak się do tego zabrać. Wstydziła się kontaktować z wierzycielami i obiecywać wpłaty, skoro nie była pewna czy pieniądze będzie miała.
Dług przekazany do naszej firmy był niewielki-niecałe 1700 zł ale sprawa zakończyła się pozytywnie.
Klient nie musiał oddawać sprawy do sądu, dłużniczka spłaciła zobowiązanie w 4 ratach.
Zadłużenia jakie miała wobec innych wierzycieli spłaca terminowo.
Mediacje z wierzycielami okazały się na tyle skuteczne, że każdy z wierzycieli zawarł ugodę z Panią X, umorzono część długów, jeżeli spłaty będą w terminach zawartych w ugodach.
Pani X wychodzi zatem na prostą, bez obawy, że znowu będzie musiała zmieniać numery telefonów, zmieniać miejsce zamieszkania.
Przykry jest natomiast fakt, w jaki sposób niewiedza i brak chęci w uzyskaniu istotnych informacji może doprowadzić człowieka do sytuacji, że będzie wolał się ukrywać niż stawić czoła swoim problemom.
Niestety takich dłużników jak Pani X jest bardzo wielu-myślą że ucieczka, unikanie kontaktu z wierzycielami to najlepszy sposób uniknięcia odpowiedzialności za ich długi.
Jeżeli dłużnik sam nie umie rozwiązać swojej sytuacji, firmy windykacyjne w swojej ofercie mają również taką usługę jak pomoc w wyjściu z zadłużenia-warto zatem powierzyć sprawę profesjonalistom i cieszyć się spokojnym życiem zamiast wiecznie bać się swojego cienia.

 

  • Jasne że firma windykacyjna może być przyjazna dłużnikowi. Radca albo adwokat, gdy otrzyma zlecenie „windykacji” to od razu do sądu aby zastępstwo procesowe (stawki podniesiono niedawno dwukrotnie) zgarnąć a to dodatkowe koszty dla dłużnika. A firma windykacyjna? Wiedząc, że dłużnik może grać na zwłokę sprzeciwem, woli poza sadem działać.

    • Według nas najlepsza jest windykacja kompleksowa od A do Z. Pierwszy etap to działania polubowne, aby dogadać z dłużnikiem termin spłaty lub harmonogram spłat. Brak reakcji lub brak wpłat w terminie to dla nas kolejny krok – pozew do sądu. Otrzymany nakaz zapłaty wędruje na egzekucję dopiero, gdy dłużnik się do niego nie zastosuje. Czy jesteśmy wobec tego przyjaźni? Sądzimy, że tak. Pamiętamy jednak o interesie tego, który jest najbardziej pokrzywdzony – o naszym kliencie, który już poniósł straty finansowe.

  • Coraz wiecej dluznikow ma problem z firmami windykacyjnymi. Warto wiedziec co w takiej sytuacji moze zrobic firma windykacyjna wzgledem dluznika. Czy moze zajac jego majatek?

    • Firma windykacyjna może zająć majątek dłużnika pod warunkiem, że będzie dysponowała prawomocnym tytułem wykonawczym i zrobi to za pośrednictwem komornika sądowego.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *